Books

معرفی کتاب هنر شفاف اندیشیدن

معرفی کتاب هنر شفاف اندیشیدن

تابه‌حال برایتان اتفاق افتاده است که یک اشتباه را بارها و بارها در زندگی خود تکرار کنید اما هیچگاه علت آن را ندانید؟! کتاب هنر شفاف اندیشیدن اثر بی‌نظیر و پرفروش رولف دوبلی درباره اصلاح تفکر و خطاهای شناختی با شما صحبت می‌کند و به این ترتیب مسیر زندگی‌تان را تغییر می‌دهد. این کتاب پرفروش که در سال 2014 برنده جایزه کتاب سال مدیریت CMI شده است، شکل جدید اندیشیدن و مواجهه با موقعیت‌های زندگی را به شما می‌آموزد.

درباره کتاب هنر شفاف اندیشیدن

فکر کنید در مقابل یک صفحه بزرگ و رنگی ایستاده‌اید که می‌توانید تنها بخش بسیار کوچکی از پشت صفحه را ببینید. پس این احتمال وجود دارد که همه آنچه شما می‌بینید، اصل نیستند و اتفاقات بسیار بیشتری در پشت صفحه در حال رخ دادن است که شما آن‌ها را نمی‌بینید!

رولف دوبلی (Rolf Dobelli) نویسنده چیره‌دست و توانای کتاب هنر شفاف اندیشیدن (The Art of Thinking Clearly) شیوه تفکر و اندیشیدن افراد را چیزی شبیه به همین صفحه رنگی می‌داند که آدم‌ها قادر به دیدن بخشی از آن‌ها نیستند و همین اتفاق باعث می‌شود خطاهای شناختی رخ دهند!

دوبلی با تکیه بر تحقیقات خود در این کتاب بیان می‌کند که خطاهای شناختی برای همه آدم‌ها در هر موقعیت و جایگاهی اتفاق می‌افتند و گریزی از آن‌ها نیست. اما مسئله مهم این است که این خطاها در بسیاری از موارد دیده و یا درک نمی‌شوند. درست در همین نقطه هم آدم‌ها به خطاها و اشتباهات پرتکرار روی می‌آورند که زندگی‌شان را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

با خواندن این کتاب با بخشی از اشتباه‌های رایج شناختی انسان‌ها آشنا می‌شوید که در زندگی همه وجود دارد و فقط با اشکال گوناگون خودش را نشان می‌دهد. این اثر خواندنی، به شما کمک می‌کند که شیوه تفکر خود را با استفاده از روش‌های علمی و هوشمندانه تغییر دهید و در مسیر جدید از زندگی خود قرار بگیرید. این کتاب همراه همیشگی تصمیم‌های صحیح و لحظات افتخارآمیز شما خواهد بود!

گفتنی‌ست نکات این کتاب در ستون هفتگی روزنامه‌های برجسته آلمان، هلند و سوئیس و بعداً در دو کتاب آلمانی نوشته می‌شد. همچنین پس از ترجمه آن به زبان‌های مختلف، این کتاب در لیست پرفروش‌ترین آثار در انگلیس، کره جنوبی، هند، ایرلند، سنگاپور و ایران قرار گرفت.

جوایز و افتخارات کتاب هنر شفاف اندیشیدن

- کتاب پرفروش بین‌المللی
- برنده جایزه کتاب سال مدیریت CMI برای The Commuter’s Read در سال 2014
- به مدت 80 هفته متوالی قرار گرفتن در فهرست ده کتاب برتر و پرفروش اشپیگل آلمان

نکوداشت‌های کتاب هنر شفاف اندیشیدن

- دوبلی در این کتاب جذاب، دستورالعملی را برای خوشبختی ارائه نمی‌دهد، بلکه به شکل کاملاً سنجیده درباره دوری از «ناراحتی‌های خودساخته» با شما صحبت می‌کند! (Booklist)

- کاری که دوبلی در این کتاب انجام می‌دهد، این است که دقیقا فرضیات، سوگیری‌ها و توهماتی را مشخص می‌کند که به فرآیندهای تفکر و تصمیم‌گیری ما شکل می‌دهند. توهم‌هایی که در روابط ما اتفاق می‌افتند و برایمان بسیار گران تمام می‌شوند. (Financial Times)

- رولف دوبلی رایج‌ترین اشتباهات ما را در تصمیم‌گیری، با بیانی شیوا و جذاب بررسی می‌کند و نحوه مقابله با آن‌ها را مانند یک استاد توضیح می‌دهد. (Robert Cialdini author of Influence)

- اگر می‌خواهید از خطاهای شناختی در زندگی خود جلوگیری کنید، این کتاب را بخوانید. (آیریس بونت، پروفسور و رئیس دانشکده هاروارد کندی)

کتاب هنر شفاف اندیشیدن برای چه کسانی مناسب است؟

همه افرادی که می‌خواهند یک زندگی شاد و عاقلانه را تجربه کنند و قدرت ذهن و تفکر خودشان را پرورش دهند، از خواندن این کتاب لذت خواهند برد.

با رولف دوبلی بیشتر آشنا شویم

ازجمله نویسندگان بی‌نظیری که این روزها مورد استقبال قرار گرفته و کتاب‌های او عده زیادی را در سراسر جهان نجات داده است،‌ رولف دوبلی نام دارد. این نویسنده و فیلسوف سوییسی، مدرک دکترای فلسفه خود را از دانشگا سنت گالن دریافت کرده است. دوبلی از نویسندگان مشهور و پرفروش بین‌المللی است که شهرت خودش را با نوشتن و انتشار کتاب «هنر شفاف اندیشیدن» به دست آورد.

شیوه تفکر دوبلی و نگاه او به زندگی و موفقیت همان چیزی است که شما را از فرسودگی و روزمرگی زندگی رها می‌کند و مثل یک مربی دلسوز،‌ همه آنچه را برای رسیدن به موفقیت نیاز دارید در اختیارتان قرار می‌دهد. او در ادامه فعالیت‌های خود، به تاسیس چند موسسه، شرکت و انجمن پرداخته است و با این کار در دنیای اقتصاد و فلسفه نیز به‌عنوان فردی اثرگذار شناخته می‌شود.

تاکنون از دوبلی کتاب‌های زیادی منتشر شده است که از جمله بهترین نمونه‌های آن باید به کتاب «هنر خوب زندگی کردن» اشاره کرد.

در بخشی از کتاب هنر شفاف اندیشیدن می‌خوانیم

وقتی جوان بودم، فقط سه نوع ماست داشتیم، سه شبکه‌ی تلویزیونی، دو کلیسا، دو نوع پنیر (تند یا ملایم)، یک نوع ماهی (قزل‌آلا) و یک تلفن که اداره‌ی پست سویس آن را در اختیار گذاشته بود. جعبه‌ی سیاه شماره‌گیر کاری غیر از شماره گرفتن نمی‌کرد و همین برای‌مان کافی بود. در مقابل، هر کس این ‌روزها وارد فروشگاه تلفن بشود خطر له شدن زیر آوارِ برندها، مدل‌ها و قراردادهای گوناگون را احساس می‌کند.

و هنوز انتخاب ملاک پیشرفت است. انتخاب ما را از نظام اقتصادی برنامه‌ریزی‌شده و عصر حجری جدا می‌کند. بله، فراوانی انتخاب‌ها تو را دچار سرگیجه می‌کند، ولی باید حدی برای آن متصور شد. وقتی از حد می‌گذرد، انتخاب‌های بسیار زیاد کیفیت زندگی را خراب می‌کند. واژه‌ی فنی این اتفاق تضاد انتخاب است.

بری شوارتز، روان‌شناس، در کتابی با همین عنوان (تضاد انتخاب) در این‌باره توضیح می‌دهد. اول‌ این‌که انتخاب‌های زیاد منجر به اختلال درونی می‌شود. برای آزمایش این موضوع، سوپرمارکتی باجه‌ای نصب کرد تا مشتریان بتوانند بیست و چهار نوع مختلف مربا را امتحان کنند. همه می‌توانستند هر چه‌قدر دوست دارند انواع مختلف را امتحان کنند و در نهایت با تخفیف بخرند. روز بعد، صاحب سوپرمارکت همین کار را فقط با شش طعم مختلف انجام داد. نتیجه؟ روز دوم ده برابر مربا فروختند. چرا؟ مشتریان با وجود چنین دامنه‌ی وسیعی نتوانستند تصمیم بگیرند و بنابراین چیزی نخریدند. این آزمایش بارها با محصولات مختلف تکرار شد. نتایج همیشه یکسان بود.

انتخاب‌های بیشتر منجر به تصمیم‌گیری‌های ضعیف‌تر می‌شوند. اگر از افراد جوان بپرسید شریک زندگی‌شان باید چه خصوصیاتی داشته باشد، پشت‌سرهم معیارهای معمولی را نام می‌برند؛ هوش، اخلاق خوب، ‌صمیمیت، توانایی گوش کردن، شوخ‌طبعی و جذابیت‌های فیزیکی. اما آیا واقعاً وقتی کسی را انتخاب می‌کنند همه‌ی این معیارها را در نظر می‌گیرند؟ در گذشته، مرد جوانی در دهکده‌‌ای نه‌چندان بزرگ می‌توانست از بین حدود بیست دختر همسن و همکلاسش زوجش را انتخاب کند. او خانواده‌های‌شان را می‌شناخت و آن‌ها هم او را می‌شناختند و در نتیجه تصمیم براساس خصوصیات شناخته‌شده گرفته می‌شد. امروزه، در عصر قرار ملاقات‌های آن‌لاین، میلیون‌ها شریک بالقوه در دسترس‌مان است. ثابت شده استرس ناشی از تنوع سرسام‌آور انتخاب به قدری زیاد است که مغز آقایان برای تصمیم‌گیری فقط یک معیار را در نظر می‌گیرد؛ جذابیت فیزیکی. عواقب این فرایندِ انتخاب را هم تا الان می‌دانی، شاید حتا از روی تجربه‌ی شخصی.

 

هنر شفاف اندیشیدن جوکار

چرا دریافت های اولیه فریبنده اند؟ اجازه بده دو مرد را به تو معرفی کنم، آلن و بن . بدون این که زیاد به این مسئله فکر کنی، تصمیم بگیر کدام یک را ترجیح می‌دهی. آلن باهوش‌، پرتلاش، بی‌پروا، دارای روحیه‌ی انتقادی، کله‌شق و حسود است. اما بن حسود، کله‌شق، دارای روحیه انتقادی، بی‌پروا، پرتلاش و باهوش است. ترجیح می‌دهی با کدام یک در آسانسور گیر بیفتی؟ با وجود آن که توصیف‌ها دقیقا مشابه‌اند، بیشتر مردم آلن را انتخاب می‌کنند. مغز تو به صفت‌هایی که در ابتدای لیست آمده‌اند بیشتر توجه می‌کند و باعث می‌شود دو شخصیت را متفاوت تشخیص بدهی. آلن باهوش‌ و پرتلاش است. بن حسود و کله‌شق است. خصوصیت‌های اولیه بقیه را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد. به چنین چیزی اثر تقدم می‌گویند.

 

 

سطل شما چقدر پر است ؟

کتاب سطل شما پر است

این کتاب نشان می دهد که چگونه حتی کوتاهترین تعاملات بر روابط ، بهره وری ، سلامتی و طول عمر شما تأثیر می گذارد. این کتاب در اطراف یک استعاره ی ساده از یک ملاقه و یک سطل سازمان یافته و در مدت 50 سال مورد تحقیق قرار گرفته است ، به شما نشان می دهد که چگونه لحظه های مثبت کار و زندگی خود را بسیار افزایش دهید - در حالی که یاد می گیرد منفی را کاهش می دهید.
سطل شما چقدر پر از کشفیات ،استراتژیهای قدرتمند و داستانهای جذاب است؟ مطمئنا این کتاب الهام بخش ترین روش ها برای تغییرات پایدار را در خود دارد و یک کتاب فوق العاده برای تمام زمان ها است. در این کتاب راهنمای الهام بخش ، اکتشافات دونالد او. کلیفتون ، پدربزرگ روانشناسی مثبت ، نشان می دهد که تمام تعاملاتی که شما در طول روز دارید می توانید زندگی شما تغییر دهد. سطل شما چقدر پر است؟ کتابی سریع و لطیف است. این کتاب بلافاصله به خوانندگان کمک می کند تا میزان احساسات مثبت را در زندگی خود و زندگی اطرافیان خودشان افزایش دهند. این کتاب مطمئنا تغییرات پایدار را در همه کسانی که این کتاب را می خوانند القا می کند.معرفی کتاب:سطل شما چقدر پر است ؟

https://www.ajokar.com/books_info